Denní souhrn zpráv

ANO a ČSSD se kvůli obnově jednání sejdou v pondělí

Schůzka o obnově jednání mezi ANO a ČSSD o vládě se uskuteční v pondělí večer poté, co se kabinet v demisi vrátí z návštěvy Karlovarského kraje. Novinářům to řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Po čtvrtečním rozhodnutí výboru ANO vrátit se k rozhovorům s ČSSD doufá, že dohoda bude nalezena co nejrychleji. Vládu s důvěrou by si přál do prázdnin. Babiš novinářům řekl, že při zasedání výboru se podvolil většině a nakonec podpořil variantu návratu k rozhovorům s ČSSD. Babiš ještě před jednáním zamíří za prezidentem Milošem Zemanem. Setkají se v neděli odpoledne na zámku v Lánech. Rozhodnutí ANO nemile překvapilo šéfa SPD Tomia Okamuru, naopak místopředseda KSČM Jiří Dolejš ho označil za logické.

Případnou nabídku ANO by podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka posoudilo předsednictvo socialistů, které by se pravděpodobně sešlo příští pátek. Místopředseda ČSSD Martin Netolický zmínil, že by strana chtěla záruky, aby vedle vládní neexistovala alternativní koalice ve Sněmovně.

Ostatky kardinála Berana přivítají na letišti ve Kbelích zástupci státu i církve

Ostatky kardinála Josefa Berana přivítají v Praze zástupci státu i církve. Vládní speciál přistane na kbelské letiště příští pátek v šest večer, kdy se mají v celé zemi rozeznít zvony. Uvítací projev následně přednese předseda Senátu Milan Štěch, květiny na rakev položí ministryně obrany Karla Šlechtová. V sobotu se chystá slavnostní bohoslužba v katedrále svatého Víta. Po několika dnech po přívozu ostatků do Prahy, bude rakev uložena 23. dubna do nově zřízeného sarkofágu v kapli sv. Anežky. Prozatímní hrob v Římě, kde jsou dnes Beranovy ostatky uloženy, bude zrušen. Deska by měla spočinout v Plzni, rodišti kardinála Berana.

Kardinál Josef Beran zemřel v roce 1969 v Římě ve vatikánském exilu. Tehdejší československá vláda nepovolila návrat kardinálova tělo do vlasti i přesto, že to byla Beranova poslední vůle. Kardinál tak byl pohřben po boku papežů v bazilice svatého Petra. Převoz ostatků do Česka povolil letos papež František.

V českém chovu se po 20 letech objevil pseudomor drůbeže v chovu

V Česku se po 20 letech objevil v chovu drůbeže pseudomor, takzvaná Newcastleská nemoc. V okolí ohniska pseudomoru v Šanově na Zlínsku vytvoří veterináři tříkilometrové a desetikilometrové ochranné pásmo, kde se zamezí přemisťování ptáků. Větší pásmo zasáhne i na Slovensko. Choroba je nebezpečná pro ptáky, u lidí může vyvolat zánět spojivek, který po několika dnech spontánně odezní. ČTK to sdělili zástupci Státní veterinární správy.

Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé jde o druhou nejnebezpečnější nemoc pro drůbež po ptačí chřipce, kvůli které se loni v ČR utratilo skoro 100.000 kusů opeřenců. Nosnice ve velkochovech jsou podle ní vakcinované, kuřata ve výkrmu však ne, měly by však mít ochranu z očkování od svých rodičů. Problém by podle ní mohl nastat v exportu drůbeže do zahraničí a u vodní drůbeže či v malochovech, které nedostatečně dodržují biologickou ochranu.

Za sto let podle ubyla třetina zemědělské půdy, uvádí ČSÚ

Za posledních sto let ubyla více než třetina zemědělské půdy v Česku. Je méně polí s bramborami a cukrovou řepou, naopak je více pšenice nebo řepky, uvedl v tiskové zprávě Český statistický úřad (ČSÚ). Zatímco v roce 1918 hospodařily zemědělské podniky na 5,1 milionech hektarů, loni šlo o 3,5 milionu hektarů.

Zatímco zemědělsky obhospodařované půdy ubývá, dřeva v lesích přibývá. Jak již dříve uvedl ředitel Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů (ÚHUL) v Brandýse nad Labem Jaromír Vašíček, v současnosti je zalesněno 34 procent plochy republiky, přičemž od roku 1990 kromě let 2006 a 2007 po likvidaci škod po orkánu Kyril byl vždy vyšší přírůstek lesa než těžba. Proti období první republiky vzrostla hmota stromů na dvojnásobek.

Klienti cestovních kanceláří by měli být více chráněni

Poslanci schválili změnu způsobu pojištění cestovních kanceláří pro případ krachu. Cestovní kanceláře zřejmě budou muset kromě placení pojistného dávat ještě peníze do nového garančního fondu. Počítá s tím vládní novela zákona o cestovním ruchu. Fond má pomoct k lepšímu zajištění ochrany klientů při úpadku cestovní kanceláře.

Do dvou let by měly cestovní kanceláře poslat do garančního fondu cílovou částku 50 milionů korun. Konkrétní koeficient bude podle novely stanovovat každoročně ministerstvo pro místní rozvoj. Novelu zákona o podnikání v cestovním ruchu ještě musí posoudit senátoři a podepsat prezident.

Sněmovna odložila projednávání zmírnění protikuřáckého zákona

Sněmovna se tento týden nezabývala návrhem na zmírnění protikuřáckého zákona. Jednání přesunula na příští pátek. Termín prosadil při projednávání změn programu klub ANO. Podle jeho předsedy Jaroslava Faltýnka totiž ve středu Ústavní soud vyhlásí, jak rozhodl o zrušení části zákona na podnět skupiny senátorů.

Aktuální návrh na zmírnění protikuřáckého zákona by provozovatelům umožnil zřizování kuřáren v restauracích, divadlech a dalších kulturních zařízeních. Menší hospody nebo bary, ve kterých se nepodává jídlo, by pak mohly být kuřácké. Ústavní soud bude o zrušení části zákona rozhodovat po víc než roce. Podle senátorů, by veřejná moc neměla lidem vnucovat životní styl, který sama považuje za správný.

Letošní zima byla podle silničářů ohledně nákladů podprůměrná

Letošní zimní sezona na českých dálnicích a silnicích byla podle silničářů z hlediska nákladů podprůměrná. Celkové náklady na zimní údržbu se vyšplhaly na 749 milionů korun, což je o zhruba 20 milionů korun méně, než loni. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) to sdělilo ČTK.

Počasí podle silničářů bylo letos poměrně stabilní. Výjimkou bylo několik lednových dnů, kdy počasí výrazně komplikovalo dopravu. Během zimy bylo na české dálnice a silnice 1. třídy vysypáno přes 92.000 tun soli a použito 29.475 litrů solanky.

V Česku ubylo nových pacientů s rakovinou tlustého střeva

V České republice v posledních letech ubylo nových pacientů s rakovinou tlustého střeva a konečníku a také úmrtí na tuto diagnózu. Zatímco před několika lety bylo ročně 100 nových pacientů na 100.000 obyvatel a asi 60 pacientů zemřelo, loni bylo 80 nových pacientů na 100.000 obyvatel a kolem 30 úmrtí. Důvodem jsou screeningová vyšetření lidí starších 50 let, která mohou odhalit nemoc před vznikem nebo v počátku a tím zvětšit šanci na vyléčení. Novinářům to řekl místopředseda České gastroenterologické společnosti Ondřej Urban.

Česko s 10,5 milionu obyvateli mělo podle Urbana v minulosti nejvyšší úmrtnost na rakovinu tlustého střeva a konečníku. Nyní je na pátém místě. Od roku 2000 začala preventivní screeningová vyšetření u lidí, kteří projevili zájem o vyšetření, přestože neměli žádné problémy. V roce 2014 začalo ze strany pojišťoven i adresné zvaní na vyšetření u lidí nad 50 let. V důsledku toho se počet nových případů a úmrtí postupně snížil. Vedle gastroenterologů se na tom podílejí i chirurgové a onkologové.

Průzkum: 70 procent českých čtyřicátníků neuvažuje o změně práce

Zhruba 70 procent českých čtyřicátníků je se svou prací spokojeno a neuvažuje o změně. Nejdůležitějším faktorem při jejím výběru je pro ně výše mzdy. Naopak osm procent o změně a hledání nového zaměstnání velmi uvažuje. Vyplývá to z průzkumu společnosti Nielsen Admosphere pro úvěrovou společnost Profi Credit mezi 1300 respondenty. Podle zadavatelů průzkumu jde o věkovou skupinu, která tvoří páteř české střední střídy a má ustálené názory, díky nimž lze dobře vysledovat nálady ve společnosti.

Mzdu jako zásadní faktor při výběru zaměstnání zmínilo 95 procent čtyřicátníků. Spokojeno s ní je 47 procent dotázaných. Velmi nespokojen je jeden z deseti. Mezi další důležité faktory při výběru pracovního místa patří pracovní náplň (89 procent), pracovní podmínky a prostředí (88 procent), vnitřní uspokojení z práce (85 procent) a pracovní kolektiv (84 procent). Naopak možnost práce z domova (35 procent) nebo na zkrácený úvazek (27 procent) hraje pro tuto věkovou skupinu mnohem menší roli.

V Dukovanech začala neplánovaná odstávka 4. bloku, je na 10 dní

V Jaderné elektrárně Dukovany začala neplánovaná odstávka čtvrtého výrobního bloku. Technici během ní zkontrolují část potrubí na sekundární straně parogenerátoru. Elektřinu přestal blok dodávat do sítě po odpojení druhé turbíny v 04:46. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Dodávky proudu budou podle údajů na webu firmy ČEZ v tomto bloku přerušeny deset dní.

Firma ČEZ uvedla, že ke kontrole ve čtvrtém bloku přistoupila na základě prověrky v aktuálně odstaveném bloku číslo dvě, která byla nově provedena ultrazvukem. Ukázala na možnou degradaci, tedy materiálovou změnu, u jednoho potrubí na sekundární straně parogenerátoru při jeho dalším provozu. Proto chtějí energetici preventivně zkontrolovat stejné části technologie i ve zbývajících blocích Dukovan.

Ve čtvrtek padly teplotní rekordy na většině stanic, v Doksanech bylo 26,8

Na většině meteorologických stanic v Česku měřících déle než 30 let padly ve čtvrtek teplotní rekordy. Nejvyšší teplotu z těchto stanic zaznamenaly Doksany na Litoměřicku s 26,8 stupně Celsia. ČTK to řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Jeden z nejstarších rekordů padl v Přerově, odolával více než jedno století.

Ze 147 stanic, které sledují počasí přes 30 let, byly překonány rekordy pro 12.duben na 116. Výrazné byly i teploty na mladších stanicích. Třeba stanice v Karviné, která měří 27 let, zaznamenala rovných 27 stupňů nad nulou. Rekordy neodolaly ani na většině z deseti stanic v Česku, které fungují již déle než 100 let.

Počasí v sobotu

Jasno až polojasno, zejména v Čechách místy přechodně až oblačno. Nejvyšší teploty 18 až 22 °C.