Denní souhrn zpráv

Češi si připomínají 17. listopadu, nejvíce akcí je v Praze

Na Národní třídě se od rána střídali politici, aby uctili památku 17. listopadu. S věnci a svíčkami dorazili k památníku zástupci většiny hlavních politických stran. Jako první z politiků zapálil svíčku předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který dorazil po osmé hodině spolu s dalšími politiky hnutí. U památníku se dostal do roztržky s několika svými odpůrci. Společnost je podle něj proti očekávání lidí z doby před 28 lety příliš rozdělená a polarizovaná. Na dotazy novinářů, zda má již vládu pohromadě, uvedl, že není kam spěchat.

Po hnutí ANO dorazili zástupci sociální demokracie, například předseda Senátu Milan Štěch. Předseda hnutí STAN Petr Gazdík připomněl, že o svobodu je nutné stále bojovat, a to zejména v situaci, kdy hrozí, že vznikne vláda s podporou komunistické strany. STAN u památníku vystřídali zástupci ODS v čele s předsedou Petrem Fialou. Šéf TOP O9 Miroslav Kalousek reagoval na předchozí slova Andreje Babiše o tom, že společnost je rozdělená. Podle něho není síla společnosti v jednotě, ale v uznání různosti.

K památníku přišli i prezidentští kandidáti

Ovacemi lidé u památníku přivítali prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše. Ten zavzpomínal, že v době pražských událostí 17. listopadu byl s komorním sborem, ve kterém zpívá, na festivalu v Jihlavě, takže se do událostí zapojil až o den později. Doplnil, že o svobodu a demokracii přijdeme tehdy, když si ji necháme vzít. Ocenil také roli bývalého prezidenta Václava Havla. Méně přívětivého přijetí se na Národní třídě dočkal předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura, který dorazil před Drahošem. Část přítomných ho uvítala pískotem.

Příležitost pozdravit se na místě s příznivci využili také Pavel Fischer, Marek Hilšer, Michal Horáček, Jiří Hynek, Petr Hannig a Mirek Topolánek. Ten řekl, že spravedlnost je natolik klíčová, že stojí za to nést listopadový odkaz dál. Za nositele tohoto odkazu považuje například Václava Havla. Také podle Horáčka je Havel pro Česko možná důležitější, než si samo uvědomuje. Na Národní třídě se kromě současných politiků objevil i bývalý prezident Václav Klaus nebo zástupci kulturní sféry jako například herečka Bára Štěpánová nebo herec Marek Daniel, který v roli Tondy Blaníka předvedl jeden ze svých satirických výstupů.

Na události 17. listopadu 1939 vzpomínali i pamětníci

Události ze 17. listopadu roku 1939, na které navazovala studentská demonstrace o 50 let později, si u Hlávkovy koleje v Praze připomněly desítky lidí. Na své tehdejší spolužáky vzpomněl i pamětník, student z roku 1939 Vojmír Srdečný, jemuž je 98 let. "Většině z nás bylo 20 let. Německé vojsko a gestapo vniklo do vysokoškolských kolejí v Praze, Brně a Příbrami. Nákladními auty nás odvezli do kasáren v Ruzyni. V těchto místech bez soudu bylo zavražděno devět představitelů studentského hnutí. Nejmladší byl Václav Šafránek, kterému v době vraždy ještě nebylo 19 let," řekl Srdečný. Vzpomněl také na odvlečení více než tisícovky studentů do koncentračního tábora Sachsenhausen. Po letech snah se mu letos podařilo v archivu tábora získat seznamy tehdejších vězněných, které předal několika českým úřadům.

V ulicích se konala řada shromáždění

O svobodu je třeba neustále pečovat, zaznělo na studentském shromáždění na pražském Albertově. S projevy tu vystoupili rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima či rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Ten varoval například před diktaturou referend nebo snahami řídit stát jako firmu. Na Albertov v dešti dorazily desítky převážně studentů. Jejich zástupce Marcel Ladka uvedl, že méně známá oběť událostí z roku 1939, byl učeň Václav Sedláček. To je podle něj důkazem toho, že odmítání nesvobody nenáleží jen vysokoškolským studentům, ale všem.

Na pražské Národní třídě odstartoval čtvrtý ročník pouliční slavnosti nazvané Korzo Národní, kterou pořádá skupina vysokoškoláků. Program připomínající události 17. listopadu 1989 se skládá z koncertů, divadel, výstav, autorských čtení.

Na shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) v dolní části Václavského náměstí dorazila podle policie necelá stovka lidí. Předseda DSSS Tomáš Vandas označil ve svém projevu polistopadový vývoj za zklamání. Velkou pozornost této akci věnují policisté. Účastníci shromáždění se po projevech došli na náměstí Republiky, kde se strhlo několik slovních potyček. Původně se očekávalo, že na Jungmannově náměstí se pravicoví extremisté mohou střetnout s jejich odpůrci z řad krajní levice, kteří pořádají vlastní průvod. Další shromáždění se sešlo na Újezdě, kde řečníci varovali před manipulací s informacemi.

Různé akce u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii se konají také například v Brně, Liberci, Zlíně, Českých Budějovicích či Jihlavě. Vzpomínková shromáždění na mnoha místech komplikoval déšť.

Zeman: O zdanění restitucí by se mělo diskutovat

O zdanění restitucí majetku odebraného za komunismu by se mělo vážně diskutovat. Uvedl to prezident Miloše Zeman v pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš nedávno řekl, že chce zdanit peněžitou část církevních restitucí, což je podmínka komunistů pro podporu vlády ANO. "Je to věc, o níž by se mělo vážně diskutovat, hledat právní analýzy, zda to je, nebo není možné," řekl ke zdanění restitucí Zeman. Měly by se však podle něj rozlišit fyzické a finanční restituce.

Zdanění podporuje i hnutí Tomia Okamury Svoboda a přímá demokracie. Podle lidovců by bylo zdanění církevních restitucí nemravné a protiústavní a ukazuje, že Babiš se neštítí spojit s kýmkoliv. Proti tomuto kroku se na sociálních sítích vyjádřil i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Škoda Auto bude od roku 2020 v Mladé Boleslavi vyrábět elektromobily

Škoda Auto bude od roku 2020 v Mladé Boleslavi vyrábět vozy s čistě elektrickým pohonem. Od roku 2019 bude v Boleslavi vyrábět také elektrické komponenty pro plug-in hybridy. První elektrifikovaný sériový model značky Škoda na trh vstoupí již v roce 2019. Půjde o Škodu Superb s plug-in hybridním pohonem, který bude sjíždět z linky v závodě v Kvasinách. Firma to uvedla v tiskové zprávě. Na letošním autosalonu Auto Shanghai automobilka představila elektrickou studii Škoda Vision E, na které prezentuje své představy o budoucnosti autonomní jízdy s elektrickým pohonem.

Sobotka: Sociální témata musejí být součástí rozprav o EU

Nedílnou součástí debat o budoucnosti Evropské unie musejí být sociální témata. Na závěrečné tiskové konferenci po neformálním summitu v Göteborgu na jihu Švédska to řekl premiér Bohuslav Sobotka. Zároveň uvítal vyhlášení evropského pilíře, na jehož základě bude vznikat sociální politika EU. Na okraj summitu představitelé členských států pokračovali v dalším kole debaty o budoucnosti EU, tentokrát se věnovali vzdělávání a kultuře, mimo jiné i rozšíření výměnného studentského programu Erasmus.

Pochvalně o evropském pilíři sociálních práv hovořil i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, který Sobotku na summit doprovázel. "Musím říct, že Česká republika může v některých věcech dokonce vyučovat," řekl Středula. Jako příklad zmínil sociální dialog mezi vládou, odboráři a dalšími partnery ze sociální oblasti. Kriticky se Středula postavil k nevyváženosti ve mzdách, které berou zaměstnanci v bohatších unijních státech a lidé v chudších východních zemích. Za nedůstojné označil, že západní firmy platí na východě včetně Česka nízké mzdy. "Máme i řadu problémů, které se týkají bariér ve vstupu na trh práce," dodal premiér Sobotka. Příkladem je otázka zaměstnávání žen. "Máme malé množství pracovních příležitostí na zkrácený úvazek," uvedl. Jako další problémy zmínil nedostatek studentů a absolventů technických oborů, po kterých volá průmysl, a nedostatky v digitálním vzdělání obyvatel na všech úrovních.

Plocha určená pro pěstování bioplodin v EU roste

Rozloha zemědělských pozemků certifikovaných pro pěstování bioplodin nebo nacházejících se v procesu takové certifikace činila loni v Evropské unii 12 milionů hektarů, což bylo zhruba 6,7 procenta veškeré zemědělské půdy v EU. Od roku 2012 se plocha určená pro bioplodiny zvýšila o téměř dva miliony hektarů. Nejvyšší podíl ve vztahu k celkové rozloze zemědělské půdy má Rakousko, kde dosahuje až 21 procent. Následují Švédsko a Estonsko. Česká republika skončila spolu s Itálií na čtvrtém místě s podílem 14 procent.

V ČR celková plocha určená pro ekologické zemědělství činila loni 489.000 hektarů; od roku 2012 se zvýšila o 4,3 procenta. Nejhůře dopadla Malta, kde podíl biozemědělské půdy na celkové rozloze činí pouze 0,2 procenta. V Rumunsku a Irsku to je 1,7 procenta. Nízká je tato plocha i v Maďarsku a v Polsku, kde činí necelá čtyři procenta. Předtím, než je půda označená za vhodnou pro pěstování bioplodin, musí projít obdobím přeměny, které trvá dva až tři roky.

Prodeje potravin přes internet jsou v ČR třetí nejvyšší v Evropě

Prodeje potravin on-line jsou v Česku třetí nejvyšší v Evropě po Velké Británii a Francii. Podíl jejich prodejů v internetových obchodech dosáhl loni dvou procent celkového obratu rychloobrátkového zboží. Letos je to již 2,5 procenta. Vyplývá to z údajů společnosti GfK. Nejvíce potravin se v e-shopech prodá v Jižní Koreji (16,6 procenta). Ve většině zemí EU se tento podíl pohybuje mezi jedním a dvěma procenty, například v Německu se on-line prodá 1,2 procenta potravin a ve Španělsku 1,7 procenta. V Británii dosahuje podíl potravin prodaných přes internet 6,9 procenta a ve Francii 5,3 procenta.

ČT: Janouškův stav se nelepší, soud by zvážil upuštění od trestu

Zdravotní stav lobbisty Romana Janouška se podle soudu nelepší a v úvahu prý připadá upuštění od zbytku trestu za sražení ženy automobilem. Lobbistovu žádost o další přerušení trestu zamítl, protože za této situace není podle soudu na místě. Informovala o tom Česká televize. Soud zároveň dodal, že prognóza Janouškova stavu neočekává takové zlepšení, aby si mohl zbytek trestu odpykat. Ve vězení byl od 18. listopadu 2014 do 9. března 2016. Nejprve mu výkon trestu přerušilo vedení věznice, poté krajský soud. Janoušek si dlouhodobě stěžoval na zdravotní komplikace po operacích hlavy.

Lichtenštejnský palác na pražské Kampě přivítal rekordních 1620 návštěvníků

Lidé si mohli při příležitosti státního svátku, který připomíná boj za svobodu a demokracii, prohlédnout Lichtenštejnský palác na pražské Kampě. Přišlo sem rekordních 1620 návštěvníků. Vládní reprezentativní budova slouží mimo jiné k pořádání konferencí a protokolárních akcí a veřejnosti se otevře počtvrté ve své historii. Lichtenštejnský palác je jedním z nejrozlehlejších pražských paláců a Úřad vlády jej využívá nejen k pořádání prestižních konferencí, ale i pro jednání s významnými zahraničními delegacemi a k jejich ubytování.

V jeho apartmánech ve druhém patře tak pobýval při návštěvě Prahy v roce 1995 španělský král Juan Carlos s chotí Sofií, o rok později tam byla ubytována britská královna Alžběta II. se svým manželem princem Filipem a v roce 2002 japonský císař Akihito s císařovnou Mičiko. V roce 2006 zde pobýval ruský prezident Vladimir Putin.

V Praze představili knihu o ženách z disentu

V pražské Galerii Lucerna za účasti Marty Kubišové, Dany Němcové, Kamily Bendové a dalších představili knihu Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent. Publikace vydaná nakladatelstvím Academia ve spolupráci se Sociologickým ústavem Akademie věd ČR představuje 21 žen, jež se v 70. a 80. letech nebály postavit normalizační moci. "Disidentky hrály před listopadem 1989 nezastupitelnou roli. Jejich zapojení do Charty 77 a disentu během normalizace nebyla ale doposud dostatečně a systematicky zmapována," uvedla Marcela Linková ze Sociologického ústavu AV ČR a vedoucí projektu Ženy v disentu.

"Chlap, když byl zavřenej, byl hrdina, ale ženská to musela nést v každodenním životě," vzpomíná Iva Moudrá Wünschová, která se k disentu dostala během svého manželství se signatářem Charty 77 Janem Wünschem. Prohlášení Charty sice nikdy nepodepsala, ale pohybovala se v zákulisí disidentského hnutí na severu Čech. Představení knihy se zúčastnily téměř všechny vyzpovídané ženy. Dvě z nich přijely ze zahraničí, kam odešly pod nátlakem represe Státní bezpečnosti.

Nedaleko Paříže odhalí bustu českého malíře Františka Kupky

Bustu abstraktního českého malíře Františka Kupky odhalí dnes večer ve francouzském městě Puteaux při příležitosti připomínky šedesáti let umělcova úmrtí. Pomník bude symbolicky spojovat Opočno a Puteaux, tedy města, kde se slavný malíř narodil a kde strávil většinu svého života, uvedlo české velvyslanectví v Paříži. Slavnosti nedaleko Paříže se zúčastní český velvyslanec ve Francii Petr Drulák i zástupci Opočna na Rychnovsku, kde byl podobný Kupkův pomník odhalen v červnu.

Busta je dílem Jana Vlacha, oceňovaného sochaře, který většinu života strávil ve Francii a který zemřel v roce 1962. Autorem podstavce ze skla a mramoru, na kterém je Kupkova bronzová busta v Opočnu i v Puteaux umístěna, je akademický sochař Marian Karel. František Kupka patří k zakladatelům abstraktního malířství. Narodil se 23. září 1871 v Opočně a zemřel v Puteaux u Paříže 24. června 1957. Jeho díla jsou součástí světových sbírek a mezi sběrateli jsou velmi ceněná. Například Kupkův obraz Élévation (Výšky) IV se prodal za 22 milionu korun a obraz Tvar modré za téměř 56 milionu korun.

Wabi Daněk byl legendou folku, proslavila jej Rosa na kolejích

Po dlouhé nemoci ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální trampské hymny Rosa na kolejích. "Pro celé trampské hnutí je to nenahraditelná ztráta, Wabi byl jedinečná postava, která nám bude moc chybět. Na příštím ročníku Porty si určitě jeho památku připomeneme," řekl ČTK jeden z pořadatelů festivalu Porta Jiří Vondráček. Jedno z posledních vystoupení Wabi Daněk odehrál letos v květnu se skupinou Spirituál kvintet na pražském Výstavišti, kde kapela oslavila 80. narozeniny svého zakladatele Jiřího Tichoty. Kromě "Rosy" kytaristu a skladatele Daňka proslavily desítky dalších písní, například Píseň, co mně učil listopad, Nevadí, Fram či Hudsonské šífy. Na kontě má více než 150 písní.

"Měl jsem ho velice rád, protože jsem s ním strávil pár velice vzácných dnů. Několikrát jsme společně byli na zájezdě v Americe, kde jsme vystupovali na českém country festivalu," vzpomínal na svého kolegu výtvarník a jeden z průkopníků české country music Jan Vyčítal. Uznávaný hudební kritik Jiří Černý označil Wabiho Daňka za výborného melodika, textaře a přirozeného zpěváka. "Myslím, že byl vedle Honzy Nedvěda nejvýraznější postavou nové vlny trampské písně a lze ho považovat i za folkového písničkáře. Jeho první album patří k nejlepším debutům v české populární hudbě," řekl ČTK Černý. Daněk hrál mimo jiné i pro krajany v Austrálii, v USA a Kanadě.

Archeologové našli v centru Ostravy sklepy možná ze 16. století

Archeologové našli v centru Ostravy sklepy domů postavených možná už v 16. století. Budovy byly součástí tehdejšího centra města, pozemky patřily k nejdůležitějším. Před víc než 70 lety ale byly objekty zbourány a sklepy zasypány. Dnes nad nimi je parkoviště. ČTK o tom informovala mluvčí Národního památkového ústavu v Ostravě Petra Batková. Dodala, že představitelé ostravského magistrátu chtějí získané poznatky využít pro plánovaný projekt nové zástavby. Místo parkoviště by měly být byty, obchody, restaurace i podzemní parkoviště.

Majitelé domů vystavěných na těchto parcelách byli velkoměšťany. Disponovali právem vařit a prodávat pivo, což patřilo ve středověku i později k velmi výnosným činnostem. Význam domů na těchto parcelách později klesal. Ve druhé polovině 19. století se zde začaly koncentrovat hospody, putyky, kabarety, šantány i vetešnictví. Po roce 1955 byly domy postupně demolovány. "Jednalo se o velkou ztrátu. Soubor staveb, které v moderní době neprošly žádnou radikální přestavbou, představoval jedinečný doklad vývoje města před jeho proměnou v důsledku rozvoje těžby uhlí a industrializace," řekl ředitel ostravského pracoviště Národního památkového ústavu Michal Zezula.

Na Monínci a v Krkonoších na Černé hoře začíná lyžařská sezona

Na vrcholu Černé hory v Krkonoších dnes začíná lyžařská sezona. Lyžaři budou mít k dispozici 300 metrů dlouhý úsek sjezdovky Anděl s asi 30 centimetry přírodního a technického sněhu. Běžkaři budou mít na vrcholu Černé hory upraveny dva až tři kilometry tratí. Loni se na Černé hoře poprvé lyžovalo 12. listopadu, trvalý provoz středisko rozjelo 26. listopadu. Na Černé hoře začíná sezona v Krkonoších tradičně nejdříve. Pokud to počasí umožní, chtějí vlekaři zasněžovat i v dalších dnech, aby mohli otevřít další sjezdovky.

Stovky lyžařů zamířily i do rekreačního areálu Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku, kde je už v provozu horní část hlavní sjezdovky. Návštěvníci mají k dispozici nový půlkilometrový úsek, už od konce října mohou jezdit také na hotelové sjezdovce dlouhé 200 metrů. "Zájem předčil očekávání, parkoviště je plné, je tady nějakých 70 aut, dejme tomu 200 lidí. To je akorát, co je ten kopec schopen pojmout," řekl ČTK dnes odpoledne ředitel areálu Jaroslav Krejčí.

Sport

Rychlobruslařka Karolína Erbanová obsadila ve druhém dílu Světového poháru ve Stavangeru páté místo na 500 metrů a o hodinu později šestou pozici na dvojnásobné trati. V obou případech si vylepšila sezonní maximum. V průběžném pořadí SP zůstala rodačka z Vrchlabí šestá.

Počasí na sobotu

Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky, nad 400 m většinou sněhové. Nejnižší noční teploty +1 až -3 °C, při déletrvající malé oblačnosti až -5 °C. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C.