Denní souhrn zpráv

Babiš už má víceméně jasno o jménech až 8 ministrů pro svou menšinovou vládu

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš uvedl, že má víceméně jasno o obsazení sedmi až osmi křesel v menšinové vládě, kterou skládá. Stále ale hledá odborníky mimo jiné na ministerstvo školství, průmyslu a obchodu a kultury. "Na obranu máme vícero možných tipů. Vedeme nějaké konzultace," řekl. Ministrem obrany už podle některých informací nemá být Martin Stropnický (ANO), jenž by mohl zamířit do čela ministerstva zahraničních věcí. "S panem Stropnickým se bavíme, není to ještě úplně jasné," podotkl Babiš. Stropnický byl mimo jiné velvyslancem v Portugalsku, Itálii a ve Vatikánu.

Ve vládě by měli zůstat další nynější ministři za ANO Richard Brabec, Dan Ťok, Robert Pelikán a Karla Šlechtová. V jejím případě údajně není úplně jasné, zda dál povede ministerstvo pro místní rozvoj. Menšinová vláda, která ale nyní nemá ve Sněmovně většinovou podporu, připraví podle Babiše programové prohlášení s vyznačením pasáží, které budou zahrnovat programy jiných stran. Na tomto základě je bude chtít Babiš přesvědčit o podpoře kabinetu.

Horáček zaregistroval svou kandidaturu na Hrad, má 86.000 podpisů

Uchazeč o Hrad Michal Horáček na ministerstvu vnitra předal petici s 86.000 občanskými podpisy, které podporují jeho kandidaturu na prezidenta. Horáčkovu kandidaturu oficiálně jako navrhující občan podala paralympionička Tereza Diepoldová. Horáček řekl, že shromáždil 115.000 podpisů, téměř 30.000 ale jeho spolupracovníci po kontrole odstranili, protože nesplňovaly zákonné podmínky.

Horáček bývá společně se současným prezidentem Milošem Zemanem a bývalým předsedou Akademie věd Jiřím Drahošem označován za největší favority lednové volby. Všichni už deklarovali, že mají dostatek občanských podpisů, tedy více než 50.000.

ANO nabídlo ČSSD vedení jednoho sněmovního výboru

Hnutí ANO nabídlo ČSSD vedení jednoho sněmovního výboru. Sociální demokraté nabídku proberou v poslaneckém klubu. O který výbor jde, úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec po schůzce zástupců obou uskupení nesdělil. Už dřív ČSSD vyslovila zájem o vedení sociálního, zdravotnického, bezpečnostního, branného, zahraničního nebo evropského výboru.

"Nabídka předsedy výboru je bez podmínek," řekl Chovanec s poukazem na poměrné zastoupení stran. Podotkl také, že sociální demokraté nežádali křeslo místopředsedy dolní komory. Nabídku by zvážili, pokud by dostali nabídku bez dalších podmínek. "Pro mě to není alfa a omega," zdůraznil Chovanec. Už minulý týden přitom poslanecký klub podpořil do této funkce bývalého předsedu Sněmovny Jana Hamáčka.

Třicet senátorů navrhlo Ústavnímu soudu zrušení registru smluv

Tři desítky senátorů navrhly Ústavnímu soudu zrušení zákona o registru smluv. Zdůvodnili to tím, že uplatňování normy by mohlo způsobit veřejnému sektoru miliardové škody. Ústavní soud by proto podle nich měl ze zákona odstranit alespoň pasáže, které zavedly povinnost zveřejňovat smlouvy pro stát, kraje, obce nebo jimi vlastněné firmy. Senátoři to oznámili ČTK. "Zákon o registru smluv nebývalým způsobem ohrožuje veřejné vlastnictví, neúměrně zvyšuje byrokratickou zátěž, zavádí nerovnost ve veřejné soutěži a působí negativně na samu existenční podstatu firem s veřejným vlastníkem," uvedl za navrhovatele senátor ČSSD a někdejší ministr pro místní rozvoj Radko Martínek.

Zákon o registru smluv se vztahuje na stát, kraje a větší obce, jejich podniky a další organizace. Kvůli veřejné kontrole musí zveřejňovat smlouvy s plněním nad 50.000 korun. Od letošního července platí, že nezveřejněná smlouva není platná. Podle kritiků je tím veřejný sektor znevýhodněn v porovnání se soukromými firmami.

Energetici zrušili kalamitní stav i ve zbývajících šesti krajích

Společnost ČEZ Distribuce v noci na středu odvolala kalamitní stav ve zbývajících šesti krajích z původních osmi, kde platil od neděle kvůli množství poruch na napětí způsobených silným vichrem. Energetikům se podařilo po nedělní vichřici opravit všechny poruchy na vedení vysokého napětí, bez elektřiny tak zůstávají jen desítky domácností, sdělila ČTK mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Při vichřici, která v neděli zasáhla Česko, zůstaly bez proudu statisíce domácností. Vzhledem k velkému počtu poruch na vedení vysokého a nízkého napětí ČEZ následně vyhlásil kalamitní stav v Karlovarském, Královéhradeckém, Libereckém, Pardubickém, Plzeňském, Středočeském a Ústeckém kraji a na Vysočině. Jako první odvolal kalamitní stav v pondělí večer v Plzeňském a Královéhradeckém kraji.

Přebytek rozpočtu ke konci října stoupl na 26,5 miliardy korun

Přebytek státního rozpočtu ke konci října stoupl na 26,5 miliardy korun ze zářijových 17,4 miliardy korun. Loni v říjnu skončilo hospodaření státu v přebytku 98,3 miliardy korun. Za meziročním zhoršením stojí především nižší příjmy z EU, informovalo ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun.

Příjem peněz z EU klesl ke konci října meziročně o 79,5 miliardy korun. Po očištění příjmů i výdajů o evropské peníze skončil rozpočet letos ke konci října v přebytku 16,8 miliardy korun, zatímco loni ke konci října to bylo 13,5 miliardy korun, uvedlo MF.

Lidé k soudu poslali 25 volebních stížností, lhůta končí v pátek

Zvláštní senát Nejvyššího správního soudu (NSS), který má na starosti stížnosti spojené se sněmovními volbami, už dostal od začátku lhůty 25 podnětů od voličů. ČTK to zjistila z databáze soudu. Lhůta pro zpochybnění voleb končí v pátek v 16:00.

První jednání má volební senát naplánované na příští týden. Zatím soudci publikovali jen několik výzev, jejichž prostřednictvím vybízejí pisatele stížností k doplnění jejich návrhů. Je nutné, aby voliči označili konkrétní kandidáty, proti jejichž zvolení protestují. Musejí také přesně formulovat, čeho se u soudu domáhají. Některé podněty jsou příliš obecné, lidé například chtějí zrušit volby jako celek. Někteří vyslovují nesouhlas s tím, že se ve sněmovních volbách nemohou ucházet o hlasy voličů nezávislí kandidáti.

Hudebník Hutka uspěl u NSS se stížností, chce peníze za perzekuci

Hudebník Jaroslav Hutka uspěl u Nejvyššího správního soudu (NSS) se stížností, kterou se domáhal peněz za zadržení v době normalizace. Do cely se dostal kvůli zpěvu písničky. Hutka se před pár lety dočkal soudní rehabilitace, ale o náhradu požádal pozdě. Specifickou náhradu mzdy za dovolenou v době omezení na svobodě ve výši 1800 Kč za každý započatý měsíc přiznává rehabilitovaným vládní nařízení z roku 2009, avšak nárok bylo nutné uplatnit do konce roku 2011. Hutkovi se ale cesta k rehabilitaci otevřela až později.

NSS zrušil rozsudek Městského soudu v Praze i rozhodnutí a usnesení ministerstva vnitra, podle kterých hudebník náhradu dostat neměl. O věci tak bude znovu rozhodovat ministerstvo, které se však musí držet rozhodnutí NSS. Hutka může získat jen 1800 korun, ale jeho advokát Lubomír Müller uvedl, že rozhodnutí je precedenční pro lidi ve stejné situaci jako Hutka. O rehabilitaci požádal v květnu roku 2011, ale rozhodnutí se nedočkal před uplynutím termínu. Nemohl to přitom ovlivnit.

Na zimní pneu přezuje letos až 96 procent Čechů

Na zimní pneumatiky letos přezuje 96 procent českých řidičů. Například v sousedním Německu jezdí každoročně bez zimních gum více než deset procent vozů. Vyplývá to z průzkumu agentury IPSOS pro společnost Essox. Pro motoristy ve středu opět začíná platit povinnost mít na autech zimní pneumatiky, jestliže je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Povinnost platí do 31. března.

Podle průzkumu čeká téměř třetina řidičů na přezutí až na první polovinu listopadu. Kvůli ochlazení v posledním týdnu zaznamenaly pneuservisy o třetinu vyšší zájem o přezouvání. Čekací doba na přezutí se pohybuje od pěti pracovních dnů až po deset ve větších městech. Nejvíce řidičů na letních pneumatikách bude jezdit letos v zimě v Praze (7,8 procenta) a v Karlovarském kraji (6,3 procenta). Nad celorepublikovým průměrem podílu řidičů s letními pneumatikami je ještě Moravskoslezský kraj, kde nebude přezouvat 4,4 procenta řidičů.

Atlantis vydává v češtině Kunderovu Knihu smíchu a zapomnění

Brněnské nakladatelství Atlantis vydalo román Milana Kundery Kniha smíchu a zapomnění. V češtině byl dosud jen obtížně dostupný. O novém počinu z kunderovské řady ČTK informovala Jitka Uhdeová z nakladatelství. Kundera román napsal ve své mateřštině, poprvé ale vyšel francouzsky v roce 1979. První českou edici připravilo exilové nakladatelství Sixty-Eight Publishers v Torontu roku 1981. Vydání z Atlantis je tedy druhé, autorizované.

Osmaosmdesátiletý brněnský rodák žije ve Francii. Své nové knihy píše ve francouzštině. Atlantis v posledních letech - kromě starších Kunderových děl - vydává v češtině jeho eseje, například o Franzi Kafkovi či Leoši Janáčkovi. Loni poprvé v Česku vyšel Kunderův román Život je jinde.

Poličské muzeum získá stovku dopisů Bohuslava Martinů

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce zvažuje, jak naloží se souborem stovky dopisů, které Bohuslav Martinů psal svému příteli Františku Rybkovi do USA. Poličské instituci se je rozhodli darovat Rybkův syn Francis James a jeho sourozenci. Dopisy převzal 26. října velvyslanec v USA Hynek Kmoníček, do Poličky zatím nedorazily, řekla ČTK ředitelka centra Pavla Juklová. "Nejdřív je budeme muset důkladně prozkoumat, možná některé zrestaurovat, a potom digitalizovat. Nabízí se uspořádat jejich výstavu nebo je vydat v knižní podobě," uvedla Juklová.

Korespondence pochází z let 1940 až 1959, je opatřena poznámkami a vysvětlivkami Francise Jamese Rybky, který je také autorem skladatelova životopisu The Compulsion to Compose vydaného v roce 2011 nakladatelstvím Scarecrow Press. Spolu s dopisy centrum získá rodinné fotografie a originální rukopis skladby Dumka.

Počasí ve čtvrtek

Oblačno až zataženo, místy přechodně polojasno. Na severu a severovýchodě ojediněle slabý déšť. Nejvyšší teploty 11 až 15 °C.