Denní souhrn zpráv

Nezaměstnanost v červenci stoupla, na trh přišli lidé ze školství

Nezaměstnanost v červenci po pětiměsíčním poklesu vzrostla na 4,1 procenta z červnových čtyř procent. Podle analytiků jde o tradiční výkyv způsobený příchodem absolventů škol na trh práce a ukončením úvazků ve školství. I přes růst nezaměstnanosti si práci hledalo nejméně lidí za července v posledních 20 letech. Bez práce jich bylo 303.074. Úřady práce jim nabízely více než 188.000 volných pozic a nabídka se stále rozšiřuje. Firmy shánějí zaměstnance těžko, někdy i řadu měsíců. Lákají je na nejrůznější výhody a předhánějí se ve výši mezd. Za velmi dobré označil červencové výsledky premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), Česko podle něj opět potvrdilo roli lídra v celé EU. Nejnižší nezaměstnanost vykazovaly ke konci července okresy Rychnov nad Kněžnou a Praha-východ, kde byla míra nezaměstnanosti 1,4 procenta, respektive 1,6 procenta. Naopak nejhorší situace z hlediska nezaměstnanosti panovala na Karvinsku (9,6 procenta) a Mostecku (8,9 procenta).

Podle analytiků nedostatek pracovníků brání růstu ekonomiky. "Je zřejmé, že v této době získá práci prakticky každý, kdo o ni má zájem," upozornil analytik UniCredit Bank Jiří Pour. Firmy se přetahují o zaměstnance zvyšováním mezd a poskytováním dalších benefitů, zároveň se jim čím dál víc vyplácí investovat do robotizace. V zemědělství chybí aktuálně 12.000 až 15.000 sezonních pracovníků. Nejvíce jich schází pěstitelům ovoce, zeleniny a chmele, kde je třeba více ruční práce, ale také v drůbežárnách a na jatkách. ČTK to dnes řekl Jiří Felčárek z Agrární komory ČR.

ČEZ nemá zájem o těžbu lithia v Česku

Energetická společnost ČEZ nemá zájem o těžbu lithia v Česku. V rozhovoru s ČTK to řekl generální ředitel firmy Daniel Beneš. Investice do těžby kovu, který se využívá mimo jiné na výrobu baterií, se mohou podle dřívějšího vyjádření investorů pohybovat v Krušných horách v řádech miliard korun. Do skupiny ČEZ mimo jiné patří společnost Severočeské doly, která na severu Čech těží hnědé uhlí. Tězba lithia v Krušných horách by mohla začít za několik málo let. Od loňského podzimu má všechna povolení k těžbě u Cínovce na Teplicku společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ kolem miliardáře Karla Janečka. Lithium chce těžit povrchově. Hlubinou těžbu pak v lokalitě plánuje společnost Geomet, kterou vlastní australský European Metals Holdings (EMH). EMH dříve uvedl, že by uvítal, pokud by do holdingu vstoupil strategický český partner.

Zemřel hrdina druhé světové války, výsadkář Klemeš

Pohřeb válečného hrdiny a veterána Jaroslava Klemeše se uskuteční v pondělí ve strašnickém krematoriu v Praze. ČTK to ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek. Poslední žijící československý výsadkář vyslaný za druhé světové války do okupovaného Československa z Británie a držitel nejvyššího státního ocenění Řádu bílého lva zemřel v pondělí ve věku 95 let. Poslední rozloučení se bude za účasti nejvyšších představitelů ministerstva obrany a armády konat se všemi vojenskými poctami. Nad krematoriem tak přeletí armádní vrtulníky, vojenská hudba zahraje státní hymny a bude vystřelena čestná salva. Jaroslav Klemeš bojoval ve Francii a Británii, v únoru 1945 byl vysazen jako radista skupiny Platinum-Pewter. V noci na 17. února 1945 přistál poblíž Nasavrk na Chrudimsku a z protektorátu vysílal zprávy do Anglie. S vysílačkou Anna se zapojil i do pražského povstání. Za komunismu byl perzekuován, v roce 1968 a v roce 1990 rehabilitován. V roce 1997 mu byla udělena medaile Za hrdinství a loni v říjnu obdržel Řád bílého lva.

Nový kostel v Gutech se začne stavět příští rok na podzim

Stavba nového dřevěného kostela v Třinci - Gutech místo vyhořelého začne pravděpodobně příští rok na podzim. Hotový by měl být na jaře 2019. Náklady se odhadují na 20 milionů korun. Biskupství, které je vlastníkem, už nechalo vypracovat projekt. Novinářům to řekl vedoucí stavebního odboru diecéze Václav Kotásek. Kostel shořel minulý týden, z úmyslného zapálení jsou obviněni tři mladíci. Pocházel z 16. století, velká část jeho vybavení byla původní a byly v něm i obrazy z první poloviny 16. století. V letech 2011 a 2012 byl za 4,3 milionu korun zrekonstruován.

Lidé kvůli moru prasat nebudou moci vstupovat do ohniska nákazy

Zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) vyhlásí kvůli obavám z dalšího šíření afrického moru prasat zákaz vstupu osob do oblasti ohniska nákazy na Zlínsku. Opatření má začít platit ve středu. Týkat se nebude pouze lidí, kteří v zamořené oblasti žijí, myslivců a vybraných lesních hospodářů a zemědělců. Od minulého týdne byl jejich prostřednictvím zakázán vstup do ohniska nákazy lidem s domácími zvířaty. Podle Čunka se bude úplný zákaz vstupu lidí týkat oblasti o rozloze zhruba 50 kilometrů čtverečních vymezené katastry měst a obcí Lípa, Slušovice, Březová, Lukov, Fryšták a Zlín. Zákaz vstupu má platit minimálně do 29. srpna. V ohnisku nákazy bude zakázán lov veškeré zvěře. Chorobu přenášejí volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečná.

V Itálii zůstává posledních 6 zraněných z havarovaného autobusu

V italských nemocnicích zůstává šest zraněných z českého autobusu, který v pátek večer havaroval na severu země. ČTK to řekl majitel cestovní kanceláře Mayer & Crocus Petr Majer. Náhradní autobus s prvními 23 klienty dorazil do Česka v neděli pozdě večer, další turisté byli přepraveni sanitními vozy v pondělí. Podle mluvčí pojišťovny Uniqa Evy Svobodové byla většina zranění středně těžká. Převládají zlomeniny žeber a končetin a úrazy páteřních obratlů. Při nehodě autobusu s asi 40 turisty utrpěly zranění dvě desítky osob, řidič zemřel. Příčinu nehody, která se stala v malé obci Ronzone mezi Bolzanem a Trentem, budou vyšetřovatelé znát podle české konzulky Jany Karfíkové zhruba za týden. Italská média uvedla, že autobusu selhaly brzdy.

Počet ubytovaných turistů ve 2. čtvrtletí stoupl o 14 procent

V českých hotelech, penzionech a kempech se ve druhém čtvrtletí ubytovalo 5,2 milionu hostů, meziročně o 14,1 procenta víc. Domácích návštěvníků přibylo o 12,4 procenta, zahraničních o 15,6 procenta. Zahraničních turistů přijelo tradičně nejvíc z Německa. Druhou nejpočetnější skupinu tvořili návštěvníci ze Slovenska, na třetím místě skončili Američané. Nadprůměrný zájem o ubytování měli i nadále hosté z Číny a z Ruska. Turistů přibylo ve všech krajích. Nejvyšší meziroční přírůstek hostů zaznamenal Karlovarský kraj, a to o 23 procent. Návštěvnost Česka nepřetržitě roste čtvrtým rokem.

V babyboxu nemocnice v Jihlavě zdravotníci našli v pondělí hocha

V babyboxu jihlavské nemocnice našli zdravotníci v pondělí večer čerstvě narozeného chlapce. ČTK to dnes sdělil zakladatel české sítě babyboxů Ludvík Hess. Uvedl, že v letošním roce jde o dvanácté dítě odložené do babyboxů v Česku. Křestní jméno chlapec dostal po primáři dětského oddělení Martinu Zimenovi a příjmení po lékařce Libuši Libánské, která dítě vyzvedla a jako první vyšetřila. Babybox byl v jihlavské nemocnici otevřen v roce 2009, vloženy do něj byly už tři děti. V celé republice už bylo podle Hesse do těchto schránek za dobu jejich existence odloženo 158 dětí.

V Jablonci se představí na 40 výrobců skla a bižuterie

Zhruba 40 českých sklářských a bižuterních firem se bude od čtvrtka prezentovat v Jablonci nad Nisou. Organizátoři čtyřdenní prodejní výstavy Křehká krása cílí na místní i turisty. Na výstavě bude mobilní sklářská huť či tvůrčí dílny, které bude zajišťovat jablonecké muzeum. "Každý den budeme předvádět jinou techniku, aby byl návštěvník motivovaný k tomu přijít opakovaně," uvedla ředitelka muzea Milada Valečková. Děti si budou moci vyrobit perličkovou vánoční ozdobu, vyzkoušet zdobení ozdob, podmalbu na skle či práci s kahanem. Výstava se koná v Eurocentru do neděle, na programu jsou i módní přehlídky či hudební vystoupení. Křehká krása navazuje na oblíbené bižuterní výstavy, které se v Jablonci konaly ve druhé polovině minulého století a jezdili na ně lidé z celé republiky.

Vychází dosud nepublikované Blatného básně z 80. let

Nový pohled na dílo básníka Ivana Blatného z poslední dekády jeho života přináší výbor nazvaný Jde pražské dítě domů z bia... Nakladatel a znalec Blatného díla Martin Reiner vybral asi 400 dosud nepublikovaných básní z let 1982 až 1990. Je to stále jen zlomek z toho, co brněnský rodák v té době napsal. "S postupem let už psal Ivan Blatný prakticky denně, a to včetně posledního dne života, ještě několik hodin před definitivním koncem své nekonečné básně," uvedl Reiner v předmluvě ke knize. Popisuje v ní, jak si klestil cestu Blatného pozůstalostí tvořenou sešity se statisíci veršů. Blatný se narodil v roce 1919, patřil k největším talentům české poezie. V roce 1948 odešel do Velké Británie. Exil nesl těžce, většinu života pak prožil v psychiatrických léčebnách a sanatoriích. V jeho exilovém období vyšly pouze dvě sbírky v Sixty-Eight Publishers v Torontu. Zemřel v roce 1990 v Colchesteru.

Příběhy 20. století mapují osudy pronásledovaných i lidí z StB

Dokumentární cyklus Příběhy 20. století mapující příběhy lidí v době normalizace nabídne divákům České televize (ČT) osudy pronásledovaných lidí i příslušníků bývalé StB. První ze 16 dílů s názvem Agent Vian bude uveden 3. září. Tvůrci v něm ukazují, jak snadno se mohl obyčejný člověk stát agentem Státní bezpečnosti. Seriál navazuje na projekt Paměť národa, který zaznamenává vzpomínky svědků důležitých historických událostí po celém světě. Zájemci jich v archivu najdou několik tisíc. Diváci například uvidí, jak se žurnalisté museli srovnávat s tím, že občas museli psát propagandu, jaká byla normalizace pro lidi s odlišnou sexuální orientací, co zažívali učitelé a jejich studenti, nebo jak fungoval socialistický sport.

V Praze odhalí pamětní desku skladateli Weinbergerovi

Na domě v Rozvodově ulici 36 v Praze 4, sídle spolku Československý exil, bude odhalena pamětní deska skladateli Jaromíru Weinbergerovi. Pražský rodák se proslavil především jako autor opery Švanda dudák, která byla po úspěchu v Evropě v roce 1931 uvedena i v Metropolitní opeře v New Yorku. Weinberger zemřel přesně před 50 lety 8. srpna 1967 v exilu v USA, kam odešel před okupací Československé republiky nacistickými vojsky. Honoráře za dílo mu umožnily stavbu elegantní vily v Modřanech, v níž je dnes sídlo spolku Československý exil. Weinberger byl jedním z prvních českých skladatelů působících ve filmové hudbě. Jeho opereta Na růžích ustláno, uvedená v Praze v roce 1932, se dočkala o dva roky později filmového zpracování s Lídou Baarovou.

Moravské zemské muzeum představí klenoty z hudebních sbírek

Staré iluminované kancionály a vzácné notové rukopisy, ale i výběr osobních předmětů z pozůstalosti skladatele Leoše Janáčka veřejnosti představí Moravské zemské muzeum v Brně. Výstava oddělení dějin hudby v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu, kde si návštěvníci prohlédnou také rukopis Johannese Brahmse, začne ve středu a potrvá do 10. září, jde o součást oslav 200. výročí založení muzea. Významem zcela mimořádný je podle vedoucího oddělení dějin hudby Jiřího Zahrádky archiv Leoše Janáčka. Obsahuje rukopisy a dobové opisy Janáčkových kompozic, operních libret, skladatelových literárních a odborných studií, obsáhlou korespondenci čítající na 15.000 dopisů, ale i knihovnu či klavír, u něhož Janáček celý život komponoval. Janáčkova sbírka ve vlastnictví Moravského zemského muzea je nominovaná do mezinárodního registru dokumentového dědictví UNESCO Paměť světa.

V pražském kostele sv. Mikuláše místo varhan zazněly flašinety

V zaplněném barokním kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze místo varhan zazněly různé flašinety pouličních umělců. Zvuky hracích strojků zahájily 4. ročník mezinárodního festivalu flašinetářů s názvem Flašinet žije!, který pokračuje na Kampě a v Českém muzeu hudby. Na jednodenním festivalu se potkají flašinetáři z Čech, Polska, Německa, Rakouska, Slovenska a Švýcarska. Mezi hráči byl i Jan Bondra, jehož nástroj byl vyroben v roce 1930 v Belgii a je zrestaurovaný. Hraje na papírové kartony, takzvané prešpány, v nichž každý otvor představuje notu a její délku. Má tři rejstříky, takže flašinetář může podobně jako u varhan měnit výšku tónu, barvu a sílu zvuku. Necelé desítce flašinetářů aplaudovalo publikem složené z velké části ze zahraničních turistů.

Oštěpařka Špotáková je podruhé mistryní světa

Barbora Špotáková vyhrála v Londýně soutěž oštěpařek výkonem 66,76 m a ke dvěma zlatým medailím z olympijských her přidala po deseti letech druhý titul mistryně světa. Na stupně vítězů ji překvapivě doprovodily dvě Číňanky Li Ling-wej a Lu Chuej-chuej, olympijská vítězka a letošní světová jednička Chorvatka Sara Kolaková skončila až čtvrtá. Šestatřicetiletá Špotáková na stejném stadionu před pěti lety získala své druhé olympijské zlato a před měsícem tady v generálce vyhrála Diamantovou ligu. Po prvním nevydařeném pokusu se ve druhé sérii vyhoupla do čela výkonem 66,76 m a zůstala tam až do konce.

Sport - další výsledky

Kateřina Šafránková obsadila ve finále soutěže v hodu kladivem na mistrovství světa v Londýně osmé místo výkonem 71,34 metru z úvodní série a dosáhla tak nejlepšího výsledku kariéry. Polka Anita Wlodarczyková potvrdila roli největší favoritky a hodem dlouhým 77,90 m získala už páté zlato z mistrovství světa a olympijských her.

Obě české překážkářky postoupily na mistrovství světa v Londýně hladce do úterního semifinále na 400 metrů překážek. Obhájkyně titulu Zuzana Hejnová svůj rozběh vyhrála s vypuštěným závěrem za 55,05 sekundy, Denisa Rosolová byla díky výbornému finiši třetí ve svém letošním maximu 55,41.

Petra Kvitová i Barbora Strýcová postoupily v Torontu do druhého kola. Vítězka turnaje z roku 2012 Kvitová si po čtyřech letech poradila s Carlou Suárezovou a Španělku přehrála 6:1 a 7:6. Strýcová vyřadila třináctou hráčku světa Kristinou Mladenovicovou z Francie po setech 6:2 a 6:3. Kateřina Siniaková a Lucie Šafářová završily úspěšný vstup českých tenistek do turnaje v Torontu. Siniaková zdolala Duqueovou, Šafářová Abandaovou.

Počasí

Bude převážně polojasno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty v Čechách 24 až 28 °C, na Moravě a ve Slezsku 28 až 32 °C.