Denní souhrn zpráv

Zraněné z Hurgady jsou v Káhiře

Češku, zraněnou při pátečním útoku v egyptském letovisku Hurgada, přepravil vrtulník do káhirské nemocnice. Žena podle mluvčí české diplomacie Michaely Lagronové utrpěla zranění na noze a na zádech. Její přítel a dítě budou bydlet na ambasádě, dokud žena nebude schopná návratu do vlasti. V Hurgadě policie zpřísnila bezpečnostní opatření. Útočník, který nožem zabil dvě Němky a zranil čtyři další ženy, včetně zmíněné Češky, podle zatím neověřených zpráv udržoval přes internet kontakty s radikály z organizace Islámský stát (IS). K výslechu byl převezen do Káhiry. Prozatím se ví, že do Hurgady přijel v pátek a až tam si koupil nůž, jímž pak útočil. Koupil si také vstupenku na pláž u jednoho z hotelů, tam pobodal tři ženy a pak přešel na jinou pláž a zaútočil na další tři ženy.

Kancelář, s níž cestovala Češka zraněná při útoku v Hurgadě, nabídla svým klientům v oblasti dřívější návrat do ČR. Dva lidé toho využili, několik dalších nabídku zvažuje. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež ČTK sdělil, že nyní je v Egyptě více než 3000 českých turistů, z toho v Hurgadě zhruba 700.

Volyňští Češi oslavují 70 let od návratu do vlasti

Volyňští Češi slaví 70 let od návratu do vlasti. Krajané pořádají setkání, výpravy na Ukrajinu. V Žatci, který byl konečnou stanicí prvního transportu, je nyní na budově vlakového nádraží deska připomínající poválečné události v pohraničí. Pomáhat se snaží Sdružení Čechů z Volyně také novodobým repatriantům. Na žatecké nádraží přijel 8. února 1947 transport, který přivezl zhruba 10.000 rodin, tedy na 33.000 lidí. Domov našli příchozí v místech, která opustili sudetští Němci. Sdružení vydává časopisy, organizuje výpravy na Volyni, což je historická oblast na území dnešní Ukrajiny, která dříve patřila k Polsku i ruské říši.

Volyňští Češi se snaží komunikovat i se současnými repatrianty. "To jsou potomci Čechů z Ukrajiny, nikoliv jen potomci přímo Čechů z Volyně," upozornila předsedkyně sdružení Dagmar Martínková. Program funguje od roku 2015 a od jeho začátku přesídlilo do ČR více než 600 krajanů z Ukrajiny. "Pro rok 2017 uvolnila vláda na realizaci programu celkem 40 milionů korun. V letošním roce je plánováno přijetí zhruba 300 přesídlených osob," řekla ČTK Klára Pěknicová z ministerstva vnitra.

Sněmovní výbory podpořily dohodu CETA s Kanadou

Sněmovna by měla schválit komplexní hospodářskou a obchodní dohodu CETA mezi EU, jejími státy a Kanadou. V tomto týdnu jí to doporučily dva sněmovní výbory: hospodářský a zahraniční. Senát už dal souhlas k ratifikaci dohody v dubnu. Dohoda by měla mimo jiné odstraněním cel a průmyslových poplatků pomoci k většímu uplatnění českých podnikatelů na kanadském trhu. Odstraňuje většinu cel a průmyslových poplatků, které omezují obchodování mezi unijními zeměmi a Kanadou. CETA by podle odhadů expertů mohla přinést nárůst obchodní výměny mezi EU a Kanadou až o pětinu.

Pařížskou klimatickou dohodu Sněmovna zřejmě schválí

Pařížskou klimatickou dohodu proti globálnímu oteplování Sněmovna v září s největší pravděpodobností schválí. Zahraniční výbor i výbor pro životní prostředí tento týden souhlas s ratifikací dohody doporučily. V dolní komoře se projednávání smlouvy, která signatáře zavazuje ke snižování emisí skleníkových plynů, protahuje. Do výborů ji poslanci postoupili až na pátý pokus. Senát přitom ratifikaci schválil bez větších potíží v dubnu, když snahy ODS o odklad nepodpořil. Rovněž v dolní komoře smlouvu zpochybňují občanští demokraté, kteří se obávají jejích dopadů a pochybují o souladu s ústavou. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ale několikrát ujišťoval, že dohoda nebude pro Česko znamenat žádné další zatížení nad závazky, které už dalo v rámci Evropské unie.

Dohoda, kterou podepsali předloni v prosinci v Paříži zástupci téměř 200 zemí, nabyla platnosti bez ohledu na postoj Česka začátkem loňského listopadu. Podařilo se dosáhnout toho, aby dohodu ratifikovalo 55 zemí, které se celkově podílejí na více než 55 procentech emisí skleníkových plynů světa. Americký prezident Donald Trump v červnu oznámil, že Spojené státy od dohody odstoupí a chtějí dojednat jiné podmínky. Nynější smlouva je podle něho pro Američany neúnosně drahá. Další znační globální znečišťovatelé ovzduší Čína a Rusko v reakci ohlásily, že budou dohodu dodržovat.

Kontroly na Hradě zůstávají, podle analýzy jsou potřeba

Na bezpečnostní kontroly u vstupů na Pražský hrad bude vyčleněno více policistů. Kontroly budou pokračovat i nadále. Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka to doporučily bezpečnostní složky. Často kritizované kontroly byly na Hradě zavedeny před necelým rokem. Mluvčí Hradu dodal, že kvůli zrychlení kontrol rozhodl policejní prezident o zvýšení počtu policistů nasazených na kontrolní místa v době turistické sezony. Ovčáček si od opatření slibuje, že turisté by neměli na vstup do Hradu čekat vůbec nebo jen krátce. Právě délka front turistů byl jeden z argumentů kritiků zavedených opatření. V některých dnech v minulých měsících zástupy čekajících turistů dosahovaly desítek metrů. Podle kritiků jsou kontroly nedůstojné a Pražský hrad neochrání. Zástupci Hradu to odmítají, poukazují na potřebu chránit návštěvníky.

Liberecká iQLandia v létě láká na nanotechnologie i exponáty

Částečně obměněné expozice mají na léto liberecká science centra. Nové jsou i workshopy, v iQLandii je zaměřený na nanotechnologie a v iQparku na dinosaury. Novinářům to za obě centra řekla Jana Pivoňková. Nanosvět vnímají v iQLandii jako vědní obor budoucnosti. "Chceme lidem ukázat, že i když je objekt v nanorozměrech, to znamená lidskému oku a běžným mikroskopem neviditelný, lze s ním i tak pracovat," uvedl autor workshopu a odborný lektor Martin Novák. Zájemci si tak na workshopu mohou vyzkoušet, jak náročná je manipulace s miniaturními částicemi hmoty. Pomocí pinzety a granulí si mohou vytvořit svůj vlastní nanonápis nebo se podepsat na zrnko rýže pod stereolupou. Vidět mohou také, jak vypadá milionkrát zvětšený hydrotermální červ, detaily oka mouchy nebo různé metody výroby nanovláken.

Hudební festival v Českém Krumlově zahájily árie z Carmen i Rusalky

Operním galakoncertem začal 26. ročník Mezinárodního hudebního festivalu (MHF) Český Krumlov, který potrvá do 5. srpna. Festival v Pivovarské zahradě zahájilo vystoupení rumunské sopranistky Angely Gheorghiuové a mexického tenoristy Ramóna Vargase. Za doprovodu PKF si připravili árie a duety z Bohémy, Tosky, La traviaty, Lucie z Lammermooru, Carmen i árie Měsíčku na nebi hlubokém z Rusalky. ČTK to řekla mluvčí MHF Kateřina Viktorová. Na dalších koncertech vystoupí violoncellista Mischa Maisky nebo Radka Fišarová s poctou Edith Piaf, akci zakončí Verdiho Requiem a barokní večer s ohňostrojem.

Na Točníku pokračuje festival Hrady CZ, aplaus sklidili No Name

V podhradí Točníku druhý den pokračuje putovní festival Hrady CZ, který letos v anketě Žebřík obhájil prvenství v kategorii Akce roku. Na dvou pódiích se za deštivého počasí do půlnoci představí více než desítka českých a slovenských kapel. Program otevřela před polednem kapela The Agony a písničkář Xindl X. Velký úspěch svými melodickými popovými skladbami sklidila košická kapela No Name, o které se v poslední době hovoří zejména v souvislosti s vydáním společné písně s Karlem Gottem Kto dokáže.

Dny lidové architektury začaly ve skanzenu Vysoký Chlumec

Pátý ročník Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska začal v Muzeu lidových staveb středního Povltaví ve Vysokém Chlumci, které je pobočkou Hornického muzea v Příbrami. Zahájení doprovodily ukázky tradičních řemesel, vystoupení folklorního souboru z chodského Postřekova a komentované prohlídky expozic muzea.

V Archeoparku Všestary se tavilo železo jak za dob Keltů

Tavení železné rudy v šachtovité peci, slévání bronzu či ukázky bojové techniky keltských válečníků mohli vidět návštěvníci Archeoparku Všestary na Královéhradecku při akci věnované působení Keltů na českém území. Zvláštní dvoudenní program na keltské téma dělá Archeopark letos počtvrté a tradičně jde o nejnavštěvovanější akci roku. Keltský program se bude opakovat i v neděli, řekl ČTK archeolog a ředitel Archeoparku Radomír Tichý. Keltové, kteří na českém území pobývali zhruba od pátého století před naším letopočtem do začátku letopočtu, jsou podle Tichého Čechy vnímáni pozitivně a mezi lidmi trvá vlna zájmu o ně. Keltové jsou vůbec prvními obyvateli českých zemí, které známe jménem.

V trojské botanické zahradě o víkendu končí výstava kaktusů

V trojské botanické zahradě o tomto víkendu končí výstava amerických kaktusů a sukulentů. Během měsíce ji navštívilo přes 22.000 návštěvníků. Poslední možnost obdivovat pichlavou krásu těchto rostlin budou mít návštěvníci v neděli. Informovala o tom mluvčí Botanické zahrady Praha Darina Miklovičová. Výstava představuje kaktusy a sukulenty z pouštních oblastí amerického kontinentu, ale třeba i z Kuby. Nechybí ani kaktusy saguaro, které jsou neodmyslitelně spojené s romantickými příběhy o kovbojích a indiánech.

Rostlinám Severní i Jižní Ameriky letos patří v trojské botanické zahradě celé léto. Na končící výstavu kaktusů naváže výstava fotografií z četných botanických expedic na americký kontinent. Na své si příští víkend přijdou i obdivovatelé románů Karla Maye. Vyroste tu indiánská vesnice, která u možní návštěvníkům nahlédnout do běžného života prérijních indiánů.

Mladý cestovatel vyrazil na skládačce na cestu po pěti státech

Dvacetiletý cestovatel Filip Kretschmer vyrazil z kolínského Karlova náměstí na cestu po pěti státech. Celou trasu chce absolvovat na staré skládačce Eska. Při cestě, která měří 1623 kilometrů, navštíví Slovensko, Polsko, Ukrajinu, Maďarsko a Rakousko. Začínal na klasickém horském kole. "Před asi třemi až čtyřmi roky jsem dostal od babičky skládačku, tak jsem prodal horské kolo a řekl si, že budu cestovat na skládačce," řekl. Jeho nejdelší cesta prý zatím vedla do Německa, konkrétně do Žitavy.

Vítěz Meruňkobraní spořádal 12 kilogramů jídla

Celkem 101 meruňkových knedlíků spořádal v Miroslavi na Znojemsku Kamil Hamerský z Víru na Vysočině. Vítěz tradiční soutěže na 28. ročníku Meruňkobraní tak zvládl sníst 12 kilogramů jídla, řekl ČTK místostarosta Miroslavi Roman Volf. Tradiční oslavu populárního ovoce, kterého bude letos podle odhadů pěstitelů nedostatek, se zúčastnily tisíce lidí, a to i přesto, že se obcí prohnal pořádný déšť. Vítěz je už tradičním účastníkem soutěže a vyhrál ji podle organizátorů v deseti případech.

Sport

Kanoista Martin Fuksa získal na mistrovství Evropy v Plovdivu stříbrnou medaili v závodě na 1000 metrů. Kajakářka Anna Kožíšková byla na kilometru čtvrtá, stejně jako čtyřkajak Jakub Špicar, Daniel Havel, Radek Šlouf a Jan Štěrba na pětistovce. Fuksa, který v této sezoně vyhrál kilometrový závod na všech třech Světových pohárech, po většinu finále vedl, nakonec ale nestačil na německou hvězdu Sebastiana Brendela. "Jsem spokojený, stříbrná medaile je super. Je to můj druhý nejlepší výsledek na kilometru z mistrovství Evropy. Klidně bych tu svoji sbírku doplnil dalším zlatem, ale jsem za stříbro rád," řekl čtyřiadvacetiletý český reprezentant, jenž zkompletoval svou sbírku medailí z mistrovství Evropy na kilometru.

Tenistka Karolína Plíšková se v pondělí jako první česká hráčka v historii stane světovou jedničkou, posunem do čela žebříčku se ale nechce uspokojit a na pomyslném trůnu by ráda aspoň chvíli zůstala. Pětadvacetiletá rodačka z Loun si za další cíl stanovila získat grandslamový titul, o což je pokusí už na US Open. Plíšková se posunula na první místo navzdory tomu, že ve Wimbledonu vypadla už ve druhém kole. "Pocit stát se světovou jedničkou je krásný, i když jsem si to představovala trochu jinak, než abych se jí stala na dovolené. Ale vůbec se tam dostat je veliký úspěch," řekla Plíšková na tiskové konferenci v Praze.

Smutný z prohry v semifinále, ale spokojený se svou hrou odjede Tomáš Berdych z Wimbledonu. V boji o finále nestačil český tenista na Švýcara Rogera Federera, během dvou týdnů v All England Clubu však ukázal, že po nevýrazné první části sezony může v té druhé hrát dobře. Na londýnské trávě měl Berdych znovu vyladěné své obvyklé zbraně - servis a forhend - a neměl ve hře výpadky. "Tak nějak jsem si Wimbledon představoval. Jsem s tenisem spokojený a těším se na odpočinek," řekl. I v prohraném duelu s fenomenálním Federerem, v kterém nezískal ani set, předváděl razantní hru bez větších chyb a na solidní úrovni. V žebříčku ATP zůstane patnáctý a může se do konce sezony jen zlepšovat.

Český tenis nebude mít zastoupení ve Wimbledonu ve finále ženské čtyřhry. Své semifinálové duely nezvládly Květa Peschkeová, která měla v All England Clubu na dosah druhou účast v boji o titul, ani Renata Voráčová, jež usilovala o první postup do finále na grandslamu v kariéře. Peschkeová, deblová vítězka na londýnské trávě z roku 2011, s Němkou Annou-Lenou Grönefeldovou prohrála s druhými nasazenými Jelenou Vesninovou a Jekatěrinou Makarovovou z Ruska 5:7 a 2:6. Třiatřicetiletá Voráčová, jež krátce před Wimbledonem vytvořila pár s Japonkou Makoto Ninomijaovou, podlehla po tříhodinovém boji Chan Hao-Ching z Tchaj-wanu a Rumunce Monice Niculescuové 6:7, 6:4, 7:9.

Česká atletka Barbora Malíková se stala dorosteneckou mistryní světa v běhu na 400 metrů. Na šampionátu v Nairobi suverénně vyhrála finálový závod v osobním rekordu 52,74 sekundy. Své dosavadní maximum ze čtvrtečního semifinále vylepšila o více než sekundu. Druhou Mary Moraaovou z Keni porazila Malíková o 57 setin sekundy. Svým výkonem navíc šestnáctiletá opavská závodnice překonala český dorostenecký rekord, který držela od roku 1988 Naděžda Tomšová (později Koštovalová) časem 53,14. V této sezoně žádná česká atletku čtvrtku rychleji neběžela.

České volejbalistky zdolaly na úvod druhého turnaje Grand Prix druhé divize v San Juanu Bulharsko 3:2 a v soutěži jsou stále bez porážky. V dalším utkání narazí tým kouče Zdeňka Pommera na domácí Portoriko. Před týdnem v Peru české hráčky nad Portorikem zvítězily 3:1. Český tým je na druhém místě dvanáctičlenné tabulky druhé divize za Polskem. Coby pořadatel Final Four v Ostravě má účast v závěrečném turnaji jistou.

Martin Kolomý s tatrou obsadil třetí místo v 8. etapě Rallye Hedvábná stezka a stejnou pozici drží i v průběžném pořadí. Pilot týmu Tatra Buggyra Racing na 250 km rychlostní zkoušky mezi městy Karamaj a Urumči v Číně zaostal za nejrychlejším Dmitrijem Sotnikovem z Ruska o 4:59 minuty. Kolomý se jako jediný dokázal vklínit mezi tovární jezdce Kamazu.

Britský obhájce Chris Froome se po 14. etapě cyklistické Tour de France vrátil do čela průběžného pořadí. V cílovém městě Rodez dojel v hromadném spurtu sedmý a vzal si zpátky žlutý trikot od Fabia Arua, na kterého si vybudoval náskok 18 sekund. Zdeněk Štybar se udržel na špici a dojel dvanáctý, etapu vyhrál Australan Michael Matthews.

Filip Sasínek získal na evropském šampionátu atletů do 23 let v Bydhošti stříbrnou medaili v běhu na 1500 metrů. S Němcem Probstem prohrál o 17 setin.

Hokejový útočník Ondřej Palát podepsal novou pětiletou smlouvu s Tampou, která mu zajišťuje celkový příjem 26,5 milionů dolarů, to je víc než 600 milionů korun. Šestadvacetiletý český reprezentant si tak v NHL v průměru vydělá 5,3 milionů dolarů ročně. "Jsem moc spokojený. Vyjednávání se táhla poměrně dlouho, ale byla z obou stran vedena s velkým respektem a touhou po dohodě. Všichni museli udělat kompromisy, ale na konci jsme spokojeni všichni," uvedl Palát v tiskové zprávě. Účastník olympijských her v Soči a loňského Světového poháru působí v Tampě od roku 2012. Doposud v NHL odehrál 307 zápasů, ve kterých nasbíral 218 bodů za 74 branek a 144 asistencí.

Dvanáctý hráč letošního draftu NHL Martin Nečas podepsal tříletou nováčkovskou smlouvu s Carolinou. Další český útočník Filip Chytil, kterého draftovali rovněž v prvním kole jako jednadvacátého v pořadí New York Rangers, se slavnému klubu upsal také na tři roky.

Po dlouhých 50 letech se do areálu brněnského výstaviště vrátily historické závodní motocykly, formule a auta. Za celý víkend se na startovní rošt postaví kolem devadesátky historických aut a stovky motocyklů, sdělili ČTK organizátoři akce Brno Revival Mezi pavilony. Víkendová akce připomíná dobu dávno minulou. Od roku 1935 do roku 1967 se v areálu jezdily závody pravidelně. Jeden z prvních motocyklových závodů zde byl uspořádán již v roce 1935, ale zlatá éra nastala koncem padesátých a zejména v šedesátých letech.

Počasí na neděli

Jasno až polojasno, během dne postupně kupovitá oblačnost a ojediněle přeháňky. Večer v Čechách od severozápadu oblačno až zataženo. Nejvyšší denní teploty 20 až 24 °C.

Po nynějším chladnějším počasí se příští týden vrátí tropická vedra, poté se ochladí. Příští týden bude i méně pršet, deštivý má být počátek srpna.