Denní souhrn zpráv

Při útoku v Hurgadě byla lehce poraněna i Češka

Při útoku v Hurgadě byla zraněna i 36letá Češka. Oznámilo to na twitteru české ministerstvo zahraničí s tím, že informaci potvrdily egyptské úřady. Žena má lehce poraněnou nohu a je hospitalizována v místní nemocnici, uvedl Černínský palác. Pražská cestovní kancelář Pantour ČTK potvrdila, že zraněnou Češkou je její klientka.

Podle dostupných informací útočník ozbrojený nožem zavraždil dva cizince a několik dalších zranil, než byl zadržen. Německé ministerstvo zahraničí podle agentury DPA oznámilo, že zatím nemá potvrzeno, že o život přišli němečtí občané.

Vláda a firma AGPI si předaly nabídky k odkupu vepřína v Letech

Zástupci vlády a společnosti AGPI, která provozuje vepřín v Letech u Písku v místech bývalého koncentračního tábora pro Romy, si předali nabídky k případnému odkupu farmy. Konkrétní cena zatím nepadla, jednalo se spíš o modelech jejího stanovení. Schůzka se uskutečnila už ve čtvrtek odpoledne. Přípravy na odkup se odehrávají v důvěrném režimu, tedy v částečném utajení. ČTK to řekl mluvčí ministra pro lidská práva Michal Kačírek. Vládu na jednání zastupovali náměstci ministrů kultury a pro lidská práva. Podle zástupců firmy i státu se nyní jedná o tom, jak se k výsledné ceně obě strany dostanou. Letským koncentračním táborem do května 1943 prošlo 1308 Romů - mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek skončilo v Osvětimi.

Sněmovna schválila zavedení ošetřovatelského volna

Lidé zřejmě dostanou možnost dostat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Sněmovna schválila vládní novelu o nemocenském pojištění, která zavedení volna umožňuje. Poslanci zmírnili jednu z podmínek pro jeho čerpání, naopak nezúžili okruh lidí, kteří by mohli volno využít. Předlohu musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident. Ministerstvo práce a sociálních věcí spočítalo, že dopady ošetřovatelského volna na státní rozpočet budou asi 1,84 miliardy korun ročně. Odhadem o dalších 242 milionů korun by přišel systém veřejného zdravotního pojištění. Naopak asi 900 milionů korun by veřejné rozpočty podle důvodové zprávy ušetřily na financování pobytu v lůžkových zařízeních pečovatelských služeb.

Ústavní soud zrušil vyhlášky regulující posedávání venku

Ústavní soud zrušil části vyhlášky Litvínova a Varnsdorfu, které zakazovaly sedět na veřejných prostranstvích jinde než na lavičkách. Návrh podala ombudsmanka Anna Šabatová. Města s rozhodnutím soudu nesouhlasí, lidé sedící na obrubnících podle nich ohrožují bezpečnost provozu. Podobné vyhlášky mají i v dalších, většinou severočeských městech, například v Duchcově, Krupce, Bílině či Rotavě. Ty zůstávají v platnosti, soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk ale uvedl, že by se měla města podle nálezu soudu zařídit a zrušit je.

Sněmovna rozšířila exekuce řidičských průkazů kvůli alimentům

Exekutoři zřejmě budou moci zabavovat řidičské průkazy i neplatičům výživného za jejich studující děti do 26 let věku. Poslaneckou novelu exekučního řádu schválila Sněmovna. Zároveň zamítla pozměňovací návrh nezařazeného Karla Fiedlera a Marka Černocha (Úsvit) o zavedení místní příslušnosti exekutorů. Předlohu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident. Exekutoři nyní mohou pozastavit řidičský průkaz jen dlužníkům alimentů za nezletilé, tedy děti do 18 let.

Sobotka zaslal kondolenci vdově Lioua Siao-poa

Nositel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po zasvětil svůj život prosazování a ochraně hodnot demokracie, lidských práv a spravedlnosti. V kondolenci, kterou zaslal vdově po čínském básníkovi a disidentovi, jehož smrt oznámily ve čtvrtek čínské úřady, to uvedl český premiér Bohuslav Sobotka. Kondolenci zveřejnil Úřad vlády na svých internetových stránkách. Sobotka napsal, že i občané České republiky sdílejí hodnoty, jejichž obraně Liou věnoval svůj život. "Pociťujeme proto hluboký zármutek nad ztrátou vašeho manžela, který ztělesňoval odvahu a lidskost a jenž se mimo jiné inspiroval odkazem bývalého českého prezidenta Václava Havla."

Průměrná domácnost loni utratila téměř 126.000 korun na osobu

Průměrná česká domácnost loni utratila 125.947 korun na osobu. Spotřební vydání stoupla meziročně o 2,8 procenta, což byl nejvýraznější růst od roku 2007, po kterém přišla krize. Výdaje zahrnující mimo jiné útraty za potraviny, bydlení, dovolené, zdraví či vzdělání ukrojily z čistých příjmů 77 procent. Rozpočty domácností se pozvolna zlepšují, ještě před pěti lety spotřební výdaje představovaly 81 procent příjmů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

ČR podala Norsku další nótu kvůli Michalákovým, týká se občanství

Ministerstvo zahraničí podalo Norsku další nótu kvůli případu bratrů Michalákových. Česká diplomacie v ní norskou stranu upozorňuje na to, že i po udělení norského občanství zůstává starší chlapec dál také českým občanem. Ministerstvo o tom informovalo na svém twitteru. Hoch má nyní dvě občanství, platí pro něj tedy i mezinárodní a česká pravidla, a to třeba o konzulární ochraně.

Případ Michalákových se táhne od roku 2011, kdy norská sociální služba odebrala české matce a otci dnes dvanáctiletého Denise a osmiletého Davida kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a týrání. To se nepotvrdilo, soud ale považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. Hoši vyrůstají odděleně ve dvou rodinách. O zbavení Michalákové rodičovských práv k oběma synům rozhodly předloni norské úřady, otci práva ponechaly. Matka s odvoláními neuspěla a chystá stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Její minulou stížnost štrasburský soud nepřijal. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dřív řekl, že ČR teď Michalákovou ve Štrasburku podpoří.

ČSSZ: V Česku žilo v červnu 523 stoletých a starších lidí

V Česku žilo v červnu 523 stoletých a starších lidí - 468 žen a 55 mužů. Vyplývá to ze statistik České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nejstarší důchodce, kterému správa v červnu vyplatila důchod, je žena žijící v Praze s ročníkem narození 1910. Nejstarší muž se narodil v roce 1912 a žije v Královéhradeckém kraji. Počet stoletých lidí v posledních letech klesá, meziročně jich v červnu žilo o 60 méně.

MfD: BMW chce v ČR zřídit testovací centrum na samořiditelná auta

Německá automobilka BMW chce v Česku vybudovat testovací centrum na nová auta, řekl ministr financí Ivan Pilný (ANO), kterého cituje dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Podle deníku by se na testovacím okruhu v Ústeckém nebo Karlovarském kraji měly zkoušet samořiditelné vozy a investici za miliardy korun BMW vážně zvažuje. Pilný na dotaz ohledně další politiky přidělování investičních pobídek uvedl jako vzor dohodu s americkou GE Aviation, která v Česku chystá velké vývojové centrum pro letecké motory a bude je tu i vyrábět, píše MfD. "Podobná dohoda je s BMW, které tu chce udělat testovací středisko na nové automobily. Nejde tedy o montovny," cituje deník ministra. CzechInvest ani BMW informaci nechtěly komentovat.

Ministr kultury v Nizozemsku předá ocenění Artis Bohemiae Amicis

Nizozemci Bert Kisjes a Hans van Oostveen se stanou držiteli ocenění Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění). Skleněný artefakt udělovaný za dlouhodobou a významnou činnost přispívající k šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí jim při své návštěvě Nizozemska ve dnech 15. až 19. července předá ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), informovala mluvčí ministerstva Simona Cigánková. Součástí pracovní návštěvy bude i setkání s nizozemskou ministryní pro vzdělávání, kulturu a vědu Jet Bussemakerovou.

MHF v Českém Krumlově začíná operním galakoncertem

Operním galakoncertem, kde zazpívají Rumunská sopranistka Angela Gheorghiuová a mexický tenorista Ramón Vargas, začíná 26. ročník Mezinárodního hudebního festivalu (MHF) Český Krumlov. ČTK to řekla mluvčí přehlídky Kateřina Viktorová. Na šesti místech města zapsaného na seznam UNESCO nabídne akce do 5. srpna devatenáct koncertů českých i zahraničních hudebníků. Rozpočet festivalu je přes 40 milionů korun, Jihočeský kraj dal MHF 1,5 milionu.

Olomoucká univerzita vydala matriku z přelomu 16. a 17. století

Univerzita Palackého v Olomouci vydala svou nejstarší matriku z let 1576 až 1650. Výpravná edice obsahuje 6690 záznamů a eviduje řadu slavných studentů, včetně Albrechta z Valdštejna, Karla ze Žerotína nebo Jana Sarkandra. Univerzita o tom informovala na svém webu. Impulsem k vydání bylo loňské 70. výročí obnovení univerzity.

Na deseti stanicích v noci mrzlo, na Kvildě-Perle bylo minus 3,4

Na Šumavě a v Jizerských horách v noci mrzlo, teploty pod nulou zaznamenalo deset stanic v republice. Největší mráz byl v lokalitě Kvilda-Perla na Šumavě, a to minus 3,4 stupně Celsia. Na šumavské Rokytské slati bylo minus 2,5 stupně Celsia. ČTK to řekl mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák. "Mráz byl zejména v mrazových kotlinách, není to běžný terén. Velmi nízké teploty panovaly ale i jinde," řekl mluvčí. Na dalších pěti stanicích byly teploty do jednoho stupně Celsia, na velkých množstvích stanic bylo do pěti stupňů, dodal.

Sport

Tenista Tomáš Berdych zůstal stejně jako loni jen krok od wimbledonského finále. V letošním ročníku slavného turnaje na londýnské trávě prohrál v semifinále se Švýcarem Rogerem Federerem. Sedminásobnému vítězi turnaje podlehl po setech 6:7, 6:7 a 4:6.

Počasí v sobotu

Oblačno až zataženo, na většině území přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty 17 až 21 °C.