Archiv: Sport | Tenis

Tenistka Petra Kvitová vyhrála pražský turnaj WTA a získala 23. titul v kariéře. Druhá nasazená hráčka ve finále na antuce ve Stromovce za pomoci plných tribun otočila utkání s Mihaelou Buzarnescuovou a Rumunku porazila 4:6, 6:2 a 6:3. Stala se třetí domácí vítězkou v čtyřleté historii J&T Banka Prague Open. "Byla to bitva se vším všudy. Rozhodla bojovnost," řekla Kvitová České televizi po svém prvním českém titulu. Z Prahy Kvitová spěchá do Madridu, kde vyhrála v letech 2011 a 2015.

Oštěpař Jakub Vadlejch skončil v úvodním mítinku Diamantové ligy pátý výkonem 86,67 metru, což byl jeho zatím nejlepší hod v začínající sezoně. Další český medailista z loňského světového šampionátu Petr Frydrych obsadil v Dauhá devátou příčku, ale zajistil si start na mistrovství Evropy. Osmdesátimetrový limit přehodil o sedm centimetrů. Soutěži vládlo trio německých reprezentantů, kteří poslali oštěp za devadesátimetrovou hranici. Nejlepší z nich byl olympijský vítěz Thomas Röhler (91,78).

Loni zesnulé wimbledonské vítězce Janě Novotné se dostalo před finále pražského turnaje WTA další pocty. Rodiče bývalé světové dvojky Libuše a František Novotní obdrželi z rukou legendy Martiny Navrátilové pamětní prsten, který dostává každý tenista uvedený do Síně slávy mezinárodní federace ITF. Novotná, která zemřela v listopadu v 49 letech na rakovinu, byla do Síně slávy uvedena v roce 2005. Dalším oceněním je předání prstenu.

Barbora Strýcová vyhrála s Tchajwankou Sie Šu-wej čtyřhru na tenisovém turnaji v Indian Wells a získala nejcennější deblový titul v kariéře. Ve finále porazily nejvýše nasazenou ruskou dvojici Jekatěrina Makarovová, Jelena Vesninová dvakrát 6:4. Strýcová a bývalá světová jednička Sie Šu-wej vytvořily pár na poslední chvíli, původně měly na kalifornském turnaji hrát každá s někým jiným. Nakonec došly až k titulu, který se jednatřicetileté české tenistce povedlo získat poprvé od září 2016.

Rychlobruslařka Karolína Erbanová dojela čtvrtá v závěrečném závodu Světového poháru na 500 metrů a celkově skončila druhá. Z celkového triumfu se v Minsku radovala druhá Rakušanka Vanessa Herzogová, s kterou česká reprezentantka bojovala v závěrečné rozjížďce a prohrála o 18 setin sekundy. O tři setiny zvítězila Ruska Angelina Golikovová. Celkové druhé místo je pro Erbanovou, svěřenkyni nizozemského trenéra Dennise van der Guna nejlepším výsledkem v SP v kariéře. Jejím dosavadním maximem byla čtvrtá pozice na trati 1000 metrů v sezoně 2014/15. Loni skončila Erbanová na pětistovce i na kilometru pátá. Nikola Zdráhalová obsadila ve finále SP v Minsku sedmé místo v závodu na 1500 metrů. Lepší v této disciplíně ještě nikdy nebyla.

Biatlonistka Veronika Vítková se ve stíhacím závodě Světového poháru v Oslu navzdory dvěma střeleckým chybám posunula z jedenáctého místa na deváté. Vyhrála Běloruska Darja Domračevová, která v posledním kole předstihla vítězku sprintu a vedoucí ženu SP Anastasii Kuzminovou. Další česká reprezentantka Eva Puskarčíková musela na tři trestná kola, a když se k tomu přidal podprůměrný běh, klesla z 18. příčky na 34. místo.

Hokejisté Komety Brno porazili ve třetím čtvrtfinále play off extraligy Vítkovice 4:0 a v sérii na čtyři vítězství už vedou 3:0. O jasné výhře obhájců titulu rozhodla hned úvodní třetina, ve které získali Brňané tříbrankový náskok. Brno doma desetkrát za sebou neprohrálo v základní hrací době. Osmkrát vyhrálo a dvakrát prohrálo v nastavení.

Pardubice snížily v sérii s Třincem na 1:2, když na vlastním ledě zdolaly Oceláře 3:2. Pardubice udělaly před 10.077 diváky největší krok k úspěchu rovněž v první třetině.

Jakub Kornfeil zahájil sezonu mistrovství světa silničních motocyklů devátým místem ve Velké ceně Kataru. Závod nejslabší třídy Moto3 vyhrál španělský závodník Jorge Martín. Kornfeil odstartoval do úvodní Grand Prix šampionátu z jedenáctého místa a začátek se mu vydařil. Čtyřiadvacetiletý český jezdec se propracoval až na třetí pozici a držel se i nadále v popředí. V průběhu závodu se z početné vedoucí skupiny odpoutali Martín a jeho krajan Arón Canet, kteří jeli vstříc duelu o vítězství.

Cyklista Ondřej Cink, který se po jedné sezoně na silnici vrátil k horským kolům, zahájil sezonu druhým místem v etapovém závodu Mediterranean Epic. Bronzový medailista z mistrovství světa v roce 2015 vyhrál závěrečný díl čtyřdenního podniku ve Španělsku. V celkovém pořadí Cinka porazil jen Francouz Jordan Sarrou, za kterým český jezdec zaostal o minutu a 50 sekund.

Judista Lukáš Krpálek získal na Grand Slamu v Paříži bronzovou medaili. V boji o třetí místo ve váze nad 100 kg porazil v prodloužení Roye Meyera z Nizozemska. Jediným přemožitelem českého reprezentanta byl v semifinále Korejec Kim Sung-min. Blízko medaili byl i Jaromír Musil ve váze do 81 kg, který rovněž došel do semifinále, ale pak podlehl Korejci I Sung-suovi a v boji o bronz světové jedničce Frankovi De Witovi z Nizozemska. Výsledkem bylo páté místo. Zatímco s Krpálkovou účastí v bojích o medaile se počítalo, o překvapení se postaral Musil, který se vrací po dlouhém zranění. V Paříži to byl jeho druhý start od října 2016.

Soupeřem českých tenistek v semifinále Fed Cupu bude Německo, které v Minsku vyhrálo nad Běloruskem 3:2. Hrát se bude 21. a 22. dubna na půdě soupeřek a pro Němky to bude odveta za prohrané finále této soutěže v Praze v roce 2014. Češkám nevyšlo přání hrát doma s Běloruskem. Kapitán Petr Pála předpokládá, že Němky nasadí do semifinále silnější sestavu. "Němky mají obrovsky silný tým, takže my taky budeme potřebovat silný tým. S tímhle kádrem, co máme, se dá porazit každý. Byl bych hrozně rád, kdyby holky byly připravené," dodal kapitán týmu, který vyhrál pět z předchozích sedmi ročníků Fed Cupu.