Archiv: Ekonomika | Finance


Finanční a celní správa od zavedení elektronické evidence tržeb (EET) loni 1. prosince provedly 73.649 kontrol a uložily 3832 pokut za 35,6 milionu korun. Správa zároveň od spuštění systému uzavřela kvůli neplnění EET deset provozoven. Z toho pět provozoven již obnovilo svou činnost a jednu provozovnu majitel nemá zájem znovu otevřít. Do elektronické evidence tržeb (EET) je v současnosti zapojeno zhruba 160.000 podnikatelů, kteří zaevidovali už zhruba 3,5 miliardy tržeb. Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška lze po roce fungování EET říci, že má nezpochybnitelné ekonomické dopady. "Mezi ně nepatří jen přínos pro státní kasu z titulu vyššího výběru DPH, jehož výše se těžko odhaduje, protože není vidět, jak by se situace vyvíjela bez EET. EET ale za prvé srovnala podmínky na trhu stravovacích služeb," uvedl. V případě maloobchodu je podle něj na hodnocení ještě brzy.

"Při posuzování celkového ekonomického a společenského dopadu je však třeba hodnotit také ekonomické a zejména sociální náklady spjaté s rušením například vesnických pohostinských zařízení nebo trafik v odlehlejších místech, ke kterým v důsledku zavedení EET došlo," uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda. Podle řídícího partnera poradenské společnosti Grinex Richarda Jahody EET spolu s další byrokratickou zátěží neúměrně zvyšuje hranici pro vstup do podnikání. "Základním problémem je neproporcionalita řešení. Jde se s kanónem na komára. Stát nutí k EET i ty nejmenší, i když přínos zvýšeného výběru, pokud se vůbec prokáže, je naprosto marginální. A naopak to přispívá k útlumu ekonomické aktivity občanů tam, kde je prospěšná," uvedl. Zároveň ale ocenil, že technická stránka EET se ukazuje jako dobře zvládnutá.

Výplaty odměn a bonusů před Vánocemi podle analytiků ještě podpoří spotřebitelský optimismus Čechů, který je již nyní blízko dosavadních maxim. Silný růst maloobchodních tržeb by měl pokračovat i v dalších měsících. K růstu jim pomáhá velmi nízká nezaměstnanost, rychle rostoucí mzdy a vysoká spotřebitelská důvěra. Za zrychlením prodejů oděvů a obuvi v záři stál nástup chladnějšího počasí. Růst maloobchodních tržeb v září zrychlil na 6,2 procenta, a překonal tak očekávání ekonomů. I v mezinárodním kontextu je růst maloobchodních tržeb v ČR výrazně vyšší než ve většině zemí Evropské unie. "Důvodem je právě rychlý růst české ekonomiky s velmi nízkou nezaměstnaností a růstem mezd. A silný růst tržeb bude pokračovat i v závěru letošního roku. V souhrnu za celý letošní rok lze počítat s růstem maloobchodu přes pět procent," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Spotřeba domácností nadále zůstává klíčovým tahounem české ekonomiky. S blížícím se koncem roku lze navíc očekávat výplatu celoročních odměn a bonusů, které by letos díky prosperitě ekonomiky měly být rekordní.

Průmyslová výroba v Česku v září zpomalila meziroční růst na 4,4 procenta po srpnovém zvýšení o 5,8 procenta. K růstu nejvýrazněji přispěly energetika a výroba vozidel. Proti srpnu průmyslová produkce klesla. Letošní září mělo ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den méně. Údaje naznačují, že průmysl se bude pozitivně vyvíjet i v dalších měsících. Rizikem dalšího vývoje je podle analytiků vývoj v automobilovém průmyslu, kde trh již začíná být nasycený.

Stavební produkce v září po šesti měsících růstu meziročně klesla o 1,1 procenta. Pozemní stavitelství se sice zvýšilo o 0,8 procenta, ale inženýrské bylo o pět procent nižší. Stavební úřady v září vydaly 7425 stavebních povolení, což bylo o 3,8 procenta více než loni.Stavební výroba podle analytiků zaostává za poptávkou a neodpovídá prosperitě české ekonomiky. Důvodem je neúnosně dlouhé stavební řízení.