Archiv: Ekonomika | Doprava


Sněžení a silný vítr od rána komplikují dopravu na mnoha místech Česka. Policisté řešili desítky nehod, některé byly hromadné. Havárie nebo sníh zůstávající na vozovce zastavily dopravu na dálnici D1 na Vysočině a u Brna, na D10 na Mladoboleslavsku, D35 u Olomouce a na D8 na Ústecku. Zprůjezdnění úseků trvalo hodiny. Kalamitní stav nastal podle koordinátora dopravy na jižní Moravě, kde většina autobusových linek nabírá zpoždění. Kdo dnes nemusí, neměl by podle silničářů a policie vyjíždět. Podle meteorologů sněžení zasáhlo po poledni východ republiky, postupně by ale mělo od západu ustávat.

Všechny úseky D1 u Brna uzavřené odpoledne kvůli nehodám policie zprovoznila kolem 17:00. Největší komplikace byla na 220. kilometru ve směru na Brno, kde bylo nutné odklidit štěrk z vysypaného kamionu a vytvořila se desetikilometrová kolona. Další problematická místa na D1 jsou na Vysočině, kde po poledni nehody více než třiceti vozidel kolem 99. kilometru u Větrného Jeníkova zablokovaly dálnici v obou směrech. Zraněno bylo deset lidí, převážně lehce. V jednom případě šlo podle záchranné služby o středně těžké zranění. Potíže na Vysočině jsou i na ostatních silnicích, kde by řidiči měli podle silničářů počítat se sněhovými jazyky a takzvanou bílou tmou.

Velké problémy kvůli sněžení byly od rána i v Libereckém kraji. Přes den vázla kvůli kamionům doprava na dálnici na Prahu, na silnici 13 na Frýdlant i na silnici 9 směrem na Českou Lípu a na Rumburk. Pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny zatím zůstává zavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a do Polska. Ráno sněžilo také v Královéhradeckém kraji, policie tam vyjížděla k desítkám nehod, většinou to bylo vyprošťování vozidel z příkopů či potoků. V kraji podle záchranné služby postihl tři lidi infarkt při odklízení sněhu, dva z nich nepřežili. Horská služba v Krkonoších nedoporučuje kvůli větru a sněžení hřebenové túry.

Z jednání ANO s ostatními stranami podle premiéra Andreje Babiše (ANO) vyplynulo, že o toleranci jeho vlády je ochotna uvažovat pouze KSČM. Ostatní strany to odmítly. Vývoj pro druhý pokus o sestavení kabinetu Babiš nechtěl předjímat. Podotkl pouze, že získal dojem, že si ODS, Piráti a SPD věří pro případné předčasné volby. Ty by ale nepovažoval za nejlepší řešení. "Strany a hnutí, s kterými jsme jednali, mají jasné návrhy. Chtějí zůstat v opozici a my ve vládě to máme odpracovat," řekl Babiš novinářům po čtvrtečních schůzkách s SPD a Piráty. Předseda Pirátů Ivan Bartoš po schůzce uvedl, že strana jednobarevnou vládu Andreje Babiše (ANO) nepodpoří ani tím, že by při hlasování o její důvěře odešli ze sálu. Piráti ale chtějí hledat programové shody a přišli se čtyřmi body, které je třeba prioritně prosazovat, i když vláda nedostane důvěru. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek jmenoval zveřejňování smluv ČEZ v registru smluv, omezení politických "trafik" ve státních firmách, změny v exekucích a boj proti evropským daňovým rájům. Také předseda SPD Tomio Okamura po schůzce s Babišem uvedl, že Hnutí SPD nepodpoří menšinovou vládu ANO, a to ani odchodem ze sálu. Poslanci SPD budou podle něj hlasovat proti vzniku vlády s důvěrou kvůli programovým rozporům i personálním výhradám, například vůči ministryni obrany Karle Šlechtové, ministru dopravy Danu Ťokovi a zdravotnictví Adamu Vojtěchovi.

V předchozích dnech se Babiš setkal i s ostatními sněmovními stranami s výjimkou TOP 09, jednání s ní z časových důvodů odložil na leden. TOP 09 ale už předem, jako většina ostatních stran, jasně deklarovala, že menšinovou vládu ANO nepodpoří. Na jednáních pouze KSČM vyslovila ochotu uvažovat za splnění jistých programových podmínek o toleranci vlády.